• עו״ד אייל אבולפיה Eyal abulafia Adv.

ועדת הערר הפסיכיאטרית מקבלת טיעוני עו"ד אייל אבולפיה ומבטלת צו אשפוז כפוי של הפסיכיאטר המחוזי

ב' פנה מיוזמתו למיון ביה"ח הפסיכיאטרי "שלוותה" ומצא עצמו מאושפז בכפייה בצו שהוציא הפסיכיאטר המחוזי. הוא פנה לעו"ד אייל אבולפיה שייצג אותו בוועדת הערר - שהחליטה על שחרורו המיידי

ב' הינו מתמודד נפש אשר פנה מיוזמתו לקבלת טיפול בביה"ח הפסיכיאטרי שלוותה.

במקביל לפנייתו, התקבלו דיווחים על איומים שהשמיע כלפיי גורמי ציבור טיפוליים, בין היתר כי יפגע בעצמו. בשילוב הנתונים, הוחלט על אשפוזו המיידי בכפייה, והוא הועבר מהמיון למחלקה סגורה.

ב' שאינו מתאים לתנאים קשים שכאלה, חווה לילה נוראי עם מראות וחוויות קשים מאוד, נקשר למיטתו ונכפה עליו לקבל תרופות. הוא פנה באמצעות משפחתו לעו"ד אייל אבולפיה המוכר לו, וביקש שיגיע לפגוש אותו כיוון שלדבריו מאמין רק בו וביכולתו לסייע לו.

עו"ד אייל אבולפיה התייצב בביה"ח ללא דיחוי, פגש בב' ושמע ממנו את טענותיו, עיין בכלל החומרים הרפואיים שנאספו בתיקו וניצב בפני וועדת הערר המחוזית של משרד הבריאות, הדנה בעררים על החלטות אשפוז בכפייה של הפסיכיאטר המחוזי.

בפני הועדה שטח עו"ד אבולפיה את טענותיו ובעיקרן הטענה כי ב' אינו מהווה סיכון לאיש ואף לא לעצמו, כי הנזק שנעשה לו באישפוז הכפוי גובר על התועלת מאשפוז זה וכי יש לבטל את האשפוז הכפוי לאלתר. יש לזכור כי אשפוז כפוי עלול להתארך זמן רב, המאושפז מאבד כל שליטה על חייו, נחשף למראות קשים ולאוכלוסיה קשה ואף מסוכנת לעתים לעצמה ולסביבה, וכי אשפוז שכזה עלול לגרום למאושפז לטראומה למשך כל חייו. על כן יש לעשות שימוש בכלי זה כמוצא אחרון.

למרבה השמחה, קיבלה ועדת הערר הפסיכיאטרית את עמדתו של עו"ד אייל אבולפיה והחליטה על שחרורו של ב' שעשה את הלילה בביתו.

מעבר לעוול שנחסך מב', ובעקבות הקביעה כי לא נשקפת ממנו מסוכנות, נמנע גם דיווח למרב"ד (המכון הרפואי לבטיחות בדרכים), אשר היה עלול להוביל להתליית רישיון הנהיגה של ב'.


במקרה בו הוחלט על אשפוזכם או אשפוז יקירכם בכפייה ואתם מבקשים לערר על כך, פנו לעו"ד אייל אבולפיה.

55 צפיות